Sicilští lvi: Sága rodu Floriů I

16.10.2020 - 31.10.2020

Mezinárodní bestseller sleduje vzestup proslulé italské dynastie Floriů od skromných začátků až na vrchol přísné hierarchie uzavřené sicilské společnosti.

Od začátku 19. do poloviny 20. století rodina Floriů prakticky převzala vládu nad Sicílií. Floriovi byli cílevědomí, ambiciózní a odhodlaní stát se bohatšími a mocnějšími než kdokoliv jiný.

Paolo a Ignazio Floriovi odchází ze zemětřesením zničené Bagnary do Palerma s úmyslem uskutečnit svůj sen o lepším životě a v sicilském městě si otevírají krámek kořením a koloniálním zbožím. Po Paolově předčasné smrti přebírá Ignazio vedení. Během deseti let dokáže ztrojnásobit hodnotu podniku a zároveň vzdělává Paolova syna Vincenza v otázkách obchodu a podnikání. A když se Vincenzo ve třiceti stává výhradním dědicem rodinného podniku, rozhoduje se expandovat dál.

Vincezo podřizuje osobní život, rodinu i vztahy vyšším cílům a koloniál úspěšně přetváří do obchodního impéria. Kupuje vinice a tabákové plantáže, proniká do rybolovu a konzervárenství, těžby síry i bankovnictví, zakládá obchodní společnosti, navazuje kontakty ve Velké Británii a Spojených státech a stává se dokonce italským senátorem. Jméno Florio brzy vzbuzuje respekt po celém Palermu.

Příběh o vizionářství, obchodním talentu, dravosti, železné vůli a neústupnosti Floriových – mužů i žen – vypráví také odvrácenou stranu úspěchu: závist, intriky, frustrace, oběti v osobním životě. Muži v této rodině jsou tvrdohlaví a cílevědomí, arogantní, sukničkářští – ale také geniální. A ženy nezaostávají. Dožadují se emancipace respektu a uznání a odmítají být jen matkami, zhrzenými manželkami a milenkami.

Ve velkolepém příběhu se snoubí témata boje o moc, chtíče a odplaty se snahou překonat překážky a dosáhnout na víc, než co člověku nadělil osud – ať to stojí, co to stojí.

Sicilští lvi

• 1Lunární kalendář Krásné paní s publikací 2021